نقشه برداری تهران مپ در زمینه کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری، کارشناس رسمی راه و ساختمان، نقشه برداری زمینی، نفشه برداری ملک، نقشه برداری اراضی، مهندسی نقشه برداری، نقشه برداری ثبتی، پروژه های مهندسی عمران، و ساخت و ساز که با چالش های بسیاری روبرو هستند می توانید از کارشناسان معتبر این مجموعه استفاده کنید. پس در این مقاله با تهران مپ همراه باشید تا با سنجش از دور در نقشه برداری آشنا شوید.

سنجش از دور در نقشه برداری

سنجش از دور در نقشه برداری

سنجش از دور فرآیند شناسایی و پایش خصوصیات فیزیکی یک منطقه با اندازه گیری تشعشعات منعکس شده و ساطع شده آن در فاصله است، که معمولا از ماهواره یا هواپیما استفاده میشود. سنجش از دور (Remote sensing = RS) جمع ‌آوری داده ها از عوارض روی زمین، بدون ارتباط فیزیکی است، که زیادترین اتکای آن به عکس های ماهواره‌ای است.
سنسورهای راه دور می توانند غیرفعال یا فعال باشند، حسگرهای غیرفعال به محرک های خارجی پاسخ می دهند و آنها انرژی طبیعی را که از سطح زمین منعکس یا ساطع می شوند را ثبت می کنند. رایج ترین منبع تشعشع شناسایی شده توسط سنسور غیر فعال نور خورشید بازتاب، شده است.

انواع دوربین های ویژه برای سنجش از دور در نقشه برداری

انواع مختلف دوربین‌های ویژه نقشه برداری سنجش از دورکه به محققان کمک میکند تا تصاویر را جمع‌آوری ‌کنند:

 1. دوربین‌های ماهواره‌ها و هواپیماها که از مناطق وسیعی از سطح زمین عکس می‌گیرند و به ما این امکان را می‌دهند که خیلی بیشتر از آنچه تصور میکنم ببینیم.
 2. از سیستم های سونار در کشتی ها می توان برای ایجاد تصاویری از کف اقیانوس بدون نیاز به سفر به کف اقیانوس استفاده کرد.
 3. از دوربین های ماهواره ای می توان برای ایجاد تصاویری از تغییرات دما در اقیانوس ها استفاده کرد.

کاربردهای سنجش از دور در نقشه برداری:

 • کاربردهای ساحلی: نظارت بر تغییرات خط ساحلی، ردیابی انتقال رسوب، و نقشه برداری از ویژگی های ساحلی. داده ها را می توان برای نقشه برداری سواحل و جلوگیری از فرسایش استفاده کرد.
 • کاربردهای اقیانوس: نظارت بر گردش اقیانوس و سیستم های فعلی، اندازه گیری دمای اقیانوس و ارتفاع امواج، و ردیابی یخ دریا. از داده ها می توان برای درک بهتر اقیانوس ها و نحوه مدیریت بهترین منابع اقیانوس ها استفاده کرد
 •  ارزیابی خطر: ردیابی طوفان، زلزله، فرسایش و سیل. داده ها را می توان برای ارزیابی اثرات یک بلای طبیعی و ایجاد استراتژی های آمادگی برای استفاده قبل و بعد از یک رویداد خطرناک استفاده کرد.
 • مدیریت منابع طبیعی: نظارت بر استفاده از زمین، نقشه برداری از تالاب ها و ترسیم زیستگاه های حیات وحش. داده‌ها را می‌توان برای به حداقل رساندن آسیب‌هایی که رشد شهری بر محیط‌زیست وارد می‌کند و کمک به تصمیم‌گیری برای بهترین حفاظت از منابع طبیعی استفاده کرد.

سنجش از دور در نقشه برداری

رنگ های مختلف در یک عکس هوایی رنگی مادون قرمز برای سنجش از دور در نقشه برداری نشان دهنده چیست؟

عکاسی هوایی رنگی مادون قرمز (CIR) به طور گسترده برای تفسیر منابع طبیعی استفاده می شود. از همه مهمتر اینمه مه اتمسفر در گرفتن تصویر تداخلی ایجاد نمیکند.

 •  پوشش گیاهی زنده تقریباً همیشه با رنگ قرمز همراه است. قرمزهای بسیار شدید نشان‌دهنده پوشش گیاهی متراکم و در حال رشد است. با کاهش قدرت گیاه، پوشش گیاهی به صورت سایه‌های روشن‌تر قرمز و صورتی، سایه‌های مختلف سبز و احتمالاً برنزه ظاهر می‌شود.
 •  خاک ها در اکثر مناطق کشاورزی به صورت سایه های سفید، آبی یا سبز ظاهر می شوند. به طور کلی، سایه های تیره تر هر رنگ نشان دهنده رطوبت خاک است.
 •  ساخت بشر در رنگ‌هایی ظاهر می‌شوند که مربوط به موادی است که با آن ساخته شده‌اند، به عنوان مثال، جاده های آسفالت آبی تیره یا سیاه هستند. جاده های شنی یا خاکی بسته به ترکیب آنها رنگ های روشن تری دارند. و جاده های بتنی تمیز رنگ سبکی دارند. رنگ ساختمان ها نیز به طور مشابه به مواد مورد استفاده در ساخت آنها بستگی دارد.
 •  آب به صورت سایه های آبی ظاهر می شود که از تقریباً سیاه (آب تمیز و تمیز) تا آبی بسیار کم رنگ (میزان افزایش رسوب) متغیر است. رنگ آب بسیار کم عمق اغلب با مواد موجود در کف آب تعیین می شود. به عنوان مثال، یک جریان بسیار کم عمق با کف ماسه ای به دلیل سطح بالای بازتاب ماسه سفید به نظر می رسد.

این مجموعه با داشتن کادری متخصص و حرفه ای در زمینه نقشه برداری زمینی ، فتوگرامتری، نقشه برداری ساختمان ، کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان ، امور ثبتی ، مهندسین و وکلا با تحصیلات دانشگاهی فوق لیسانس و دکتری و اساتید دانشگاه ها در رشته های حقوقی و راه و ساختمان و مهندسی آماده انجام امور نقشه برداری و کارشناسی بصورت تخصصی در سطح کشور می باشد.