با توجه به اینکه امروزه برای نقشه برداری از پهپاد ها که همان پرنده هایی بدون سرنشین می باشند استفاده می شود، شاید این سوال هم در ذهن شما باشد که ماژول PPK چیست ؟ طبیعتا ماژول های PPK و ماژول PTK مورد استفاده فراوان  هستند و به طور کلی می توان گفت مهم ترین موارد استفاده از آن ها تصحیح خطای مکان یابی در نقشه برداری هوایی است. پس  با تهران مپ همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره این دو ماژول به دست آوردید.

 

ماژول PPK

 

ماژول نقشه برداری با پهپاد PPK  یک دستگاه تولید شده در خارج از کشور است که از آن برای نقشه برداری هوایی و با کمک پهپاد استفاده می گردد. ویژگی اصلی این دستگاه بالا بردن دقت نقشه برداری است. این ماژول ها را بر روی پهپادهای مخصوص و یا بر روی کوادکوپتر ها قرار داده میشوند و باعث بالا رفتن قابل توجه میزان دقت آنها در نقشه برداری می گردد. ماژول PPK  با کمتر کردن میزان خطا و با بالا بردن سرعت و دقت در نقشه برداری بسیار تاثیرگذار است.

ماژول پی پی کی و پی تی کی بیشتر مورد استفاده هستند، زیرا خطای مکان یابی در آن ها رفع شده است.  پهباد پی پی کی توسط کشور های خارجی تولید می گردد و ویژگی اصلی آن همان بالا بردن دقت در ترسیم نقشه میباشد.

ماژول PPK چیست؟

ماژول پی پی کی شامل یک آنتن و چندین بار الکتریکی است که بر روی تمامی ورژن های پرنده های فانتوم ۴ پرو نصب می شود. این امر موجب میگردد که نقاط کنترل زمینی صفر گردد. به طور کلی می توان گفت در دنیای امروز تبدیل کردن اطلاعات داده ها و تصاویر در سریع ‌ترین زمان ممکن از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل از روش های نوینی استفاده می شود که یکی از این روش ها استفاده از پهپادها برای تصویر برداری و نقشه برداری هوایی است.

ماژول ها دستگاه هایی هستند که از آنها برای بالا بردن دقت و کیفیت در برداشت نقشه ها و مختصات استفاده می گردد. دستگاه ماژول را بر روی کوادکوپتر و یا پهپاد قرار می دهند و این دستگاه ساده، دقت نقشه برداری و جی پس ای را تا حد بسیار زیادی بالا می برد. دو نوع اصلی آن ها ، ماژول های RTK و PPK می باشند.

ماژول ها را به زبان ساده می توان بدین صورت بیان کرد که، دستگاهی می باشد که شامل یک آنتن و چند قطعه الکترونیکی است و بر روی پرنده شما نصب شده و نیاز شما را به نقاط کنترل زمینی به حداقل ممکن و یا به عبارتی به صفر می رساند.

 

ماژول PPK ماژول PPK

 

نقش مهم ماژول PPK در پهپاد نقشه برداری و استفاده از آن

دسترسی به نقاط کنترل زمین، باعث می گردد که هزینه های تصویر برداری افزایش قابل توجهی داشته باشد، به همین دلیل افراد مهندس به دنبال سازه هایی از قبیل پهپاد نقشه برداری  هستند تا بتوانند نیاز به نقاط کنترل زمین را از بین ببرند. با اینکار سرعت عمل به مقدار خیلی زیادی افزایش میابد. اهمیت استفاده از ماژول های ویژه در زمینه های تصویر برداری و ترسیم نقشه های ماهواره ای به طور کامل مشخص می گردد.

مزایای استفاده از PPK

یکی از موارد و مسائلی که باید آن را در نظر گرفت مسئله استفاده از خود ماژول است. بدون استفاده از ماژول نقشه برداری نیز می توان نقشه برداری نمود اما مشکل اصلی که وجود دارد، درصد خطای سیستماتیک است که تا حد زیادی افزایش پیدا میکند. در کار هایی که نیاز به دقت بالایی دارند مانند نقشه برداری ، میزان خطا تعیین شده می باشد و خطا نباید از حد مشخصی تجاوز نماید ولی اگر بدون ماژول PPK یا PTK دست به نقشه برداری با قدرت پهپاد بزنید، میزان خطا بالا میرود و ارزش مشاهدات و اطلاعات ثبتی پایین می آید. مزیت اصلی ماژول نقشه برداری نیز تامین دقت و کیفیت نقشه است.

 

ماژول PPK

 

فواید و مزیت های بهره بردن از PPK

با کمک ماژول PPK در پهپاد نقشه برداری خطای سیستماتیک کاهش پیدا می کند. وجود دقت بالا در ترسیم نقشه یکی از امر های واجبی  می باشد که با آمدن پهپاد های جدید میسر می شود. وقتی که نقشه برداری به خوبی انجام می گردد، حتی اگر صد سال هم گذشته باشد، همچنان از ارزش بالایی برخوردار است.

بهترین و با کیفیت ترین ماژول PPK در بازار

زمانی که برای خرید ماژول پی پی کی به بازار مراجعه میکنید، با چند برند موجود در بازار مواجه می گردید که شاید انتخاب بهترین آن برای شما مشکل گردد. به خاطر داشته باشید که بهترین ماژول آن مدلی است که با دقت ترین و با کیفیت ترین کار را به شما ارائه میدهد. شاید بتوان بهترین برند را برند تئوکیت نام برد زیرا تکنولوژی بالایی دارد و توانایی آن را دارد تا مختصات نقاط مراکز تصویر را با بالاترین دقت ثبت کند. همچنین در این مدل ، برد Ashot مستقیما به دوربین متصل می گردد و این به دلیل قرارگیری آن در داخل بدنه پهپاد می باشد  و شات دوربین در آن با 2 میلی ثانیه ثبت می گردد که دقت بالایی در کار دارد. به این صورت است که مختصات بدست آمده بسیار دقیق است و احتمال بروز خطا کاهش پیدا میکند.

 

ماژول PPK