نقشه برداری تهران مپ در زمینه کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری ، کارشناس رسمی راه و ساختمان، نقشه برداری زمینی، نفشه برداری ملک، نقشه برداری اراضی،  مهندسی نقشه برداری، نقشه برداری ثبتی، پروژه های مهندسی عمران،  و ساخت و ساز که با چالش های بسیاری روبرو هستند می توانید از کارشناسان معتبر این مجموعه استفاده کنید. پس در این مقاله با تهران مپ همراه باشید تا با نقشه برداری میکروژئودزی آشنا شوید.

میکروژئودزی

میکروژئودزی چیست؟

به گروهی از عملیات گفته میشود که ، ابزار دقیق و روش‌هایی  برای کارهای با دقت بالا، اما در مقیاس کمتر در مقایسه با ژئودزی است. حاصل اطمینان از ثبات، پایداری و ایمنی سازه های بزرگ مهندسی نظیر سدها، برج ها، پل ها، نیروگاه های اتمی و در حین ساخت و حتی پس از آن امری لازم و ضروری است . با توجه به اینکه جابه جایی شدن پوسته های  زمین، بر اثر گذاشتن سازه بر روی محدوده اطراف آن و عوامل متعدد محیطی دیگر، روی عملكرد سازه تأثیر به سزایی دارد، مطالعه کردن تغییر شكل آن ها به شکل دوره ای، با هدف كنترل پایداری سازه اهمیت بسیاری دارد،  و با هدف پیشگیری از خسارات احتمالی مالی و جانی انجام میپذیرد.

برای بررسی پروسه تغییر شكل سازه های بزرگ، به شکل دوره ای دو روش وجود دارد:

 •  روش های ژئوتكنيكي متكی بر ابزار دقیق
 • روش های ژئودِتکیی یا میکروژئودزی

میکروژئودزی

رفتارسنجی میکروژئودزی مبتنی بر طراحی و آنالیز اولیه شبكه های مكیروژئودزی در خارج و روی سازه، ساخت نقاط، انجام و پردازش مشاهدات، سرشكنی و محاسبه جایجایی ها و آنالیز نتایج است. معمولا در زمان مرمت، احیا یا بازسازی یک بنا و انجام یک طرح جدید پس از ساخت ملک یا به وجود آوردن تغییر در طراحی در زمان اجرای یک ملک یا آماده کردن نقشه ازَبیلت ستون ها و دیوار های حائل با هدف نحوه بررسی وضعیت سازه از نگاه نشست و یا پیچش و انتخاب تکنیک های مناسب تقویت سازه نیاز به خدمات نقشه برداری به شدت احساس می گردد.  گام ابتدایی در تمامی پروژه ها تهیه نقشه وضعیت موجود (ازبیلت) میباشد.

نقشه برداری میکروژئودزی  چیست؟

این کلمه به معنی ژئودزی در اندازه کوچک یا به بیانی دیگر معین کردن مکان سازه و یا ناحیه ای کوچک به گونه ای که اثر کرویت زمین بیان نگردد، که با اندازه گرفتن دقیق و بررسی انواع تست های سرشکنی قوی قادر است با اطمینان خاطر به نیازهای این قسمت پاسخ داد. با نگاه کردن به میزان دقت و حساسیت های بسیار زیاد این نوع شبکه ها و محدودیت های فضای کارگاه ها این دانش از روش ها و وسایل خاصی برای اجرای پروژه ها استفاده می نماید . موقعیت و شکل هر سازه ای به مرور زمان تغییر می کند، مثل سدها در اثر نیروی فشار آب که به دیواره آنها وارد می شود یا در حفاری ها و تخلیه منابع زیر زمینی که باعث نشست زمین در راستای قائم می شود، تغییر شکل صورت میگیرد.

میکروژئودزی

در واقع سه پارامتر Stress ، Strain و مقاومت جسم در برابر نیرو در واکنش با یکدیگر هستند. اگر دو کمیت از این کمیت ها معلوم باشد، کمیت سوم قابل پیش بینی میباشد. بررسی تغییر شکل و تهیه کردن آن ها ( Strain) ، یکی از اهداف میکروژئودزی میباشد.

شبکه میکروژئودزی :

شبکه محلی دارای دقت بسیار زیادی می باشد که به منظور پیاده کردن نقطه های یک بنای مهندسی یا نمایان کردن تغییر شکل، طراحی و اجرا می شود و مختصات نقاط شبکه نام دارد. مدل سازی، اجرا و براورد شبکه های میکروژئودزی از مطالب بسیار جذاب و مورد تمایل دانش ژئوماتیک می باشد. طرح های مانند: طرح تأسیسات هسته ای نیروگاه بوشهر ، تحقیقات نمایان سازی حرکات برج میلاد ، نقشه کنترل و رفتارسنجی سد کارون، نقشه کنترل و رفتارسنجی سد ماکو. افزون بر کنترل کردن بنا های عمرانی و حساس، این شبکه ها در تعیین جا به جایی و تغییر شکل پدیده های طبیعی پوسته ی زمین در مناطقی که از نظر ژئودینامیکی فعال میباشند، کاربرد عظیمی دارد که می توان به پدیده هایی نظیر حرکات صفحات تکتونیکی، تأثیرات جزرومدی بر پوسته ی زمین، بارگذاری پوسته ای، گسل ها و آتشفشان ها اشاره کرد.

میکروژئودزی

مراحل ایجاد یک نقشه برداری میکروژئودزی :

این نوع شبکه  نمای خاص از یک شبکه ژئودزی است، که دارای سه گام مختلف است :

 1. طراحی
 2.  اجرا
 3. محسابات شبکه

مشاهدات شبکه های میکروژئودزی :

 • ماهواره ای(نگرش نسبی و مطلق)
 • مشاهدت امتدادهای افقی(نگریستن نسبی)
 • رویت طول توسط طولیاب های الکترونیکی (مشاهدة نسبی)
 • امتدادهای قائم(نظاره کردن نسبی)

میکروژئودزی

کاربرد شبکه های ژئودزی:

 • تحقیق و پژوهش در رابطه با تغییر شکل پوسته بیرونی زمین
 • تهیه نقشه Mapping : مهمترین و اصلی ترین کاربرد این نوع شبکه ها است
 • طرح تحقیقات فضائی و اثرات متفاوت : برای نقاط کنترل زمینی GPS برای خصیصه دادن به ماهواره و حذف اثرات متفاوت همچون اتمسفر، پرتوهای خورشیدی.
 • تعیین حدود و مرزهای استانی، که مناطق وسیعی را شامل است
 • پروژه های مرتبط با علوم ژئوفیزیک و زمین شناسی : همچون تشخیص جا به جایی نقطه ها ،که در تهیه اطلاعاتی در رابطه زلزله استفاده می شود یا تاید گیج که قادر است مولفه جذر و مد را شناسایی نماید.
 • خواندن تغییر شکل سازه های مهندسی مانند سد ها و پل ها
 • آشکار نمودن (مقدار) بردارهای جا به جایی نقطه ها در بنا های مهندسی مانند سد ها ،پل ها ،ساختمان های مرتفع و موشکافی رفتار سازه طی دوره های زمانی مختلف .
 • پیاده کردن سازه های مهم و حساس در نیروگاه ها و کارخانجات و مراکز حساس

شبکه های میکروژئودزی نمای خاصی از یک شبکه ژئودزی موضعی یا محلی هستند که در آن موقعیت نقطه های شبکه با دقت بسیار بالایی تعیین می شود.

میکروژئودزی

این مجموعه با داشتن کادری متخصص و حرفه ای در زمینه نقشه برداری زمینی ، فتوگرامتری، نقشه برداری ساختمان ، کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان ، امور ثبتی ، مهندسین و وکلا با تحصیلات دانشگاهی فوق لیسانس و دکتری و اساتید دانشگاه ها در رشته های حقوقی و راه و ساختمان و مهندسی آماده انجام امور نقشه برداری و کارشناسی بصورت تخصصی در سطح کشور می باشد.