یکی از مراحل ساخت و ساز پروژه های عمرانی، تهیه نقشه ازبیلت از بنا است، اگر نمیدانید ازبيلت چیست و چه کاربردی دارد با ما همراه باشید ، تهران مپ  اطلاعات خوبی درباره نقشه های سازه ازبیلت در این مقاله تقدیم شما می نماید.

 

نقشه ازبیلت

 

نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت یا as built جزو نقشه های سازه ساختمان ها میباشد که جهت اعلام گزارش از وضعیت حال حاضر و اجرا شده سازه برداشت میگردد و با سایر نقشه های مراحل اجرایی ساختمان تفاوت دارد. درواقع نقشه های ازبیلت از وضعیت موجود و اجرا شده بنا در هر چهار گرایش معماری سازه و تاسیست برقی و مکانیکی تهیه می گردد. نقشه ازبیلت به چند منظور تهیه می شود که اصلی ترین آن پیش‌بینی تعمیرات احتمالی آینده ساختمان توسط مهندس پروژه است ، بنابراین با تهیه ازبیلت به راحتی می توان خطاهای به وجود آمده حین اجرای پروژه را تشخیص و برای رفع آن اقدام نمود.

نقشه های as built یا همان چون ساخت

ازبیلت به معنای همچون ساخته شده از اسمش پیداست نقشه ای هست از چیزهایی که ساخته شده و با نقشه های اجرایی متفاوت است . نقشه های اجرایی را باید پیاده سازی نمود و با جانمایی شروع به ساخت کرد و وقتی فرضا فاز یک پروژه ای به پایان رسید کارفرما از پیمانکار یک نقشه ازبیلت از وضع موجود درخواست میکند تا بررسی های لازم را به عمل آورد و برای ادامه پروژه تصمیمات ویژه اتخاذ نماید . معنای فنی نقشه برداری ازبیلت این است که پس از اجرای یک مرحله از پروژه ساخت و ساز، با توجه به گزارش‌ های متریال مصرفی و تغییرات احتمالی در نقشه اولیه، کل عملیات انجام‌شده به صورت یک نقشه به‌روزشده وجود خواهد داشت.

 

نقشه ازبیلت

 

انواع نقشه ازبیلت

نقشه ازبیلت در رشته های مختلفی مورد اسنتفاده می باشد و فقط مختص عمران و شهرسازی نمیباشد، هرچند وقتی نام as built به گوش میرسد ارتباط دادن آن با رشته های دیگر در وهله اول کار دشواری میباشد، اما در اصل کاربرد این نقشه در رشته های دیگر نیز وجود دارد:

 • نقشه تاسیسات
 • نقشه برق
 • مکانیک
 • معماری

کاربرد نقشه های چون ساخت چیست؟

حالا چرا باید وقتی ساختمانی ساخته میشود بیاییم نقشه چون ساخت تهیه نمایم؟ کار که تمام شده دیگر چه نیازی به ازبیلت ساخته شده میباشد؟ با استفاده از نقشه ازبیلت کارهایی مانند بازسازی ، طراحی داخلی ، طراحی سیستم گرمایش از کف ، سیستم های آتش نشانی ، سیستم های هوشمند سازی که در این صورت برای انجام بهتر کار نیازمند به داشتن یک نقشه حرفه ای ازبیلت با دقت بالا می باشد.

همچنین گاهی اوقات خطاهایی را در هنگام اجرا با آن مواجه میشویم یا بعضی مواقع تغییراتی در طول اجرا انجام میگردد که این روند مستلزم تهیه و نقشه برداری ازبیلت برای بررسی بیشتر و ارائه به کارفرما میباشد و اگر نیاز به تهیه نقشه های ازبیلت داریم در خدمت شما عزیزان هستیم تنها کافیست با تهران مپ تماس بگیرید.

دو هدف مهم از تهیه نقشه ازبیلت را بیان میکنیم:

هدف اصلی از تهیه ازبیلت این است که خطاهای بوجود آمده در پروژه شناسایی و مسیرهایی احتمالی تعمیرات در آینده مشخص کند، بنابراین با تهیه as built به راحتی میتوان خطاهای بوجود آمده حین اجرای پروژه را مشخص نماید.

 

نقشه ازبیلت

 

دستورالعمل تهیه نقشه ازبیلت

تهیه نقشه چون ساخت دارای مراحل و دستورالعمل هایی میباشد که مهندس ناظر پروژه باید تمام آنها را دقیق و مرحله به مرحله انجام دهد تا بتواند نقشه ای دقیق و بی عیب و نقص از تغییرات اعمال شده بدست بیاورد، در ادامه دستورالعمل و راهنمای تهیه as built را برایتان توضیح میدهیم:

 • اندازه گیری و ترسیم فضای تجاری و بالکن تجاری با در نظر گرفتن نوع دیوارها اعم از اختصاصی و اشتراکی مطابق با شیوه نامه و دستور العمل تفکیک آپارتمان ها و ساختمان ها.
 • تکمیل جداول و مشخصات و قید مغایرت های مساحی در نقشه چون ساخت با نقشه های مصوب آن.
 • درج مساحت فضای مفید و تعداد واحد های مسکونی و تجاری موجود.
 • اندازه گیری و ترسیم پلان ها، نماها مقاطع و پلان موقعیت در مقیاس مناسب و مشخص نمودن مغایرت های موجود و فعلی.
 • تهیه پلان مبلمان فضاها مانند پارکینگ و ترسیم استقرار خودروها و مشخص نمودن ابعاد و نوع درب ورودی پارکینگ.
 • تهیه نقشه ازبیلت ستون‌ها و دیوارهای حایل به منظور چگونگی بررسی وضعیت سازه از نظر نشست و پیچش و شاغولی و انتخاب روش‌های مناسب تقویت سازه و در صورت امکان رفع خطاهای آن.
 • ترسیم خرپشته به صورت کلی و در صورت احداث انباری محاسبه مساحت مورد نظر.
 • اعلام مساحت نورگیر، راه پله، آسانسور در هر طبقه و مقایسه آن با توجه به شیوه نامه و دستورالعمل تفکیک آپارتمان ها و ساختمان ها.
 • درج مساحت بنای ساخته شده در هر طبقه بدون در نظر گرفتن درز انقطاع آن.
 • درج مساحت کنسول ها و درز انقطاع در هر طبقه.
 • نقشه‌برداری میکروژئودزی جهت کنترل تغییرات سازه‌ های حساس مانند سد در طول مرحله بهره‌ برداری و نگهداری از آن.
 • تهیه پلان نمای یک ساختمان جهت اجرای طراحی نمای ساختمان نمای جدید یا بازسازی نمای موجود که به تازگی باب شده و پروژه‌ های بازسازی تاسیسات الکتریکی و محل خروجی و ورودی لوله‌ های تاسیساتی و سایر اجزای ساختمانی نظیر حفرات کانال‌های آب و سرویس‌های بهداشتی موجود.
 • مستندسازی میراث فرهنگی و آثار تاریخی و ملی و تهیه طرح‌ های حفاظت ، مرمت ، احیاء ، ساماندهی بنا ها ، محوطه‌ ها و بافت‌ های تاریخی – فرهنگ کاربرد دارد.

 

نقشه ازبیلت

 

آیا می توان با متر لیزری نقشه ازبیلت (as built) برداشت کرد؟

بله با متر پارچه ای خیاطی هم می توان نقشه برداری کرد اما دقیق ترین روش استفاده از دوربین های توتال لیزری می باشد که همه عوارض را با زاویه مناسب برداشت و ترسیم می کند.